Dzień rozpoczęty chwilę po wschodzie słońca to przyjemność i satysfakcja, która daje dużo więcej luzu w tempie wędrowania, w ilości przerw i możliwości swobodniejszego fotografowania oraz podziwiania krajobrazów czy zwiedzania. Długi dzień to gwarancja zadowolenia, dlatego podjęłyśmy ten wysiłek.

Wychodząc z bardzo sennego o poranku Złotego Stoku wspięłyśmy się w stronę rynku, dalej szlakiem w stronę jaru, w którym znajduje się  park linowy “Skalica” położony na tle majestatycznej ściany skalnej. 

Kawałek dalej ucieszył nasze oko zabytkowy drewniany pensjonat “Złoty Jar” o charakterze domu myśliwskiego z przeszkloną wieloma oknami altaną i pomnikiem czarnego jelenia. Jest to ostatnia możliwość noclegu na wyjściu ze Złotego Stoku. Potem już tylko świat fauny i flory, aż do miejscowości Orłowiec. Stąd już tylko 1:15h do Lądka Zdroju.

Dotarłyśmy do naszego polskiego Lądka.Od granicy do rynku dzieliło nas około 15 min. Przywitały nas podcienie pod kamienicami, jedne z moich ulubionych elementów foto w architekturze. Dodają rynkowi klimatu, a styl i kolor kamienic uroku. Jest kilka kamienic nie pasujących do ideału swoim stanem elewacji, ale może już wkrótce będą lśnić na miarę miejscowości zdrojowej. Dystans z rynku w stronę parku zdrojowego wzdłuż rzeki to ok. 1,5 km. Poszukiwania noclegu “very,very last minute”na ławce w Parku Zdrojowym kończą się na wyborze  “Willi Ewa”. Mamy stąd piękny widok na “Willę Victoria” z disneyowską wieżyczką i zieleń wysokich drzew porastających wzgórza okolicy. Po chwili odpoczynku w noclegu udaję się na spacer zwiadowczy po Parku Zdrojowym przez ulicę Spacerową, ulicę zabytkowych willi, w otoczeniu rzeki i lasu.

W Lądku podobnie jak w Złotym Stoku, potrzebny jest czas i pieniądze na dalsze zmiany w wyglądzie miasta. Szyldy  “Na sprzedaż” umieszczone na zniszczonych willach szukają nowych właścicieli, a te odnowione nadrabiają osobliwością swojego estetycznego uroku na rzecz dobrego image całego miasta. Przyroda broni się tu pięknie sama: parkami, lasem i górami, o tyle piękna architektura potrzebuje złotej rączki. Może znajdzie się taka w Złotym Stoku 😉 ?Przecież to tak niedaleko. Piękniej Lądku! Trzymam kciuki.

P. S. Cały dzień na szlaku, a tylko dwóch turystów z plecakami.

Ważne informacje:

1. Dystans: ok. 18 km

2. Nocleg: Willa “Ewa” ul. Spacerowa 5, 57-540 Lądek Zdrój. Ocena: 9 z 10.

3. Posiłek: Bar “Lux”, Cienista 6A, 57-540 Lądek Zdrój. Ocena: 6 z 10.

4. Atrakcje: Rynek, Park Zdrojowy, Pijalnia, Kryty most,Most Św. Jana Nepomucena, Kaplica Św. Jerzego, Arboretum, Kaplica Zdrojowa