Na głodniaka, bo koleżanka stwierdziła, że przed otwarciem kuchni trzeba zdobyć szczyt Śnieżnika, żeby zasłużyć na poranne jaja w formie jajecznicy. Cel osiągnięty: wieje, zimno, głodno… bardzo panoramicznie. Pełen kąt widoków i wrażeń oraz czeskich spotkań z sąsiadami, bo tu właśnie przebiega granica.

Zgubić się, a jeszcze nie zacząć szlaku. Czy to możliwe? Przy Schronisku na Śnieżniku owszem jest wyraźny znak na Międzygórze, ale wskazuje kierunek odwrotny, a w drugim miejscu nie ma wcale tablicy z czerwonym szlakiem w naszym kierunku. Dzięki znakom dymnym;) właściciela schroniska trafiamy jednak w dziesiątkę. Zaczynamy mijać całe rodziny na tej leśnej trasie udające się do schroniska i szczytu na niedzielne popołudnie.

Długa ulica, estetycznych zabudowań, w wąskiej dolinie to początek pięknie położonego Międzygórza nazywanego “Małą Szwajcarią”. Miejscowość jest dla mnie odkryciem. Okazuje się, że te tłumy, które mijałyśmy zmierzają właśnie z parkingu z tej uroczej miejscowości. Nie miałam pojęcia, że mamy taką urokliwą miejscowość w wąskiej dolinie górskiej z drugim co do wysokości wodospadem w Sudetach. Pięknie. Polecam. Odkryciem jest też kolejny napotkany kot…tym razem chyba Garfield – rasy pewnie szwajcarskiej;) Jakbym go wystawiała na wystawę, chociażby sklepową, powiesiłabym mu tabliczkę na szyi: “duma-szyk-elegancja” 😉

Spacerkiem poszłyśmy do pięknego wodospadu Wilka, gdzie już w XIX wieku były schodki, tarasy naskalne i kładka nad wodospadem. Teraz zaaranżowano to pięknie na nowo. Wspinamy się dalej schodami powyżej wodospadu. Jest to wyzwanie, bo schodów jest dużo i są dość wysokie. Kierujemy się dalej przez las do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na szczycie Igliczna. Kościół o prostej formie, niewielki, kremowy z piękną panoramą i mocno górujący nad okolicą. W sąsiedztwie znajduje się widokowe schronisko prywatne “Na Iglicznej”. Dalej już tylko zejście z góry przez las w towarzystwie trzech jeleni i łani do Marianowa. Potem przez plaskowyż łąk i pól do celu, czyli Wilkanowa nad rzeką Wilczką, która niesie wody wodospadu z Międzygórza. Noc spędzamy w “Aksamit Agro”.

Ważne informacje:

1. Dystans: ok.15km

2. Nocleg: Gospodarstwo Agroturystyczne “Aksamit Agro”, Wilkanów 167, 57-500 Bystrzyca Kłodzka. Ocena miejsca: 8 z 10.

3. Posiłek: “Pizzeria Wilczy Dół” ul. Sanatoryjna 2, 57-514 Międzygórze. Ocena miejsca: 7 z 10. 

4. Atrakcje: Wodospad “Wilka”, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na szczycie Igliczna, Schronisko prywatne”Na Iglicznej”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

: